Marana Tha – początek Adwentu

      Możliwość komentowania Marana Tha – początek Adwentu została wyłączona

Adwent: jest to okres liturgiczny, rozpoczynający nowy rok kościelny. Poprzedza święta Bożego Narodzenia i przygotowuje na przyjście Chrystusa w liturgii Bożego Narodzenia oraz przy końcu świata. Obejmuje cztery kolejne. niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, a kończy się w wigilię. Jest to czas radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem i przygotowania się do niego przez pokutę i oczyszczenie. Dlatego w Adwencie Kościół zaleca powstrzymanie się od uczestnictwa w hucznych zabawach, zachęca do udziału w rekolekcjach, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania.Okres Adwentu dzieli się w liturgii na dwie wyraźne części:do 16 grudnia, kiedy czytane są teksty biblijne, zapowiadające powtórne przyjście Zbawiciela na końcu świata i przygotowujące do spotkania z Chrystusem Sędzią;od 17 grudnia zaczyna się okres przygotowania do przeżywania Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w liturgii świąt Bożego Narodzenia.W czasie Mszy św. odprawianych w Adwencie czytane są fragmenty z Księgi Proroka Izajasza, który zapowiadał przyjście Mesjasza oraz teksty biblijne ukazujące oczekiwanie osób, które Go poprzedziły – Maryję i Jana Chrzciciela.Roratka:dodatkowa świeca zapalana podczas rorat ozdobiona białą lub niebieską wstążką, symbolizująca Maryję. Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego (XIII w.). Wówczas na początku Adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów – król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop – i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy oznajmiał zebranym: „Jestem gotów na sąd Boży”.Wieniec adwentowy: wieniec upleciony z gałązek drzew iglastych ozdobiony czterema czerwonymi świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Zawiesza się go pod sufitem w domach i świątyniach lub ustawia w widocznym miejscu. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd).Adwent przeżywany w Roku Wiary niech skłania nas do głębszej refleksji na temat kondycji naszej osobistej wiary. Wiara rodzi się ze słyszenia, utwierdza się poprzez praktyki religijne. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas nabożeństw roratnich we środy (dorośli), soboty (dzieci, młodzież) o 17:00, jak też podczas stałych nabożeństw niedzielnych: Godzinki przed Mszą św. o 7:00,Koronka do Bożego Miłosierdzia przed 9:30,różaniec przed 12.15, modlitwa różańcowa i koronka w Godzinie Miłosierdzia ( 15:00 ).Szczególnym czasem będą Rekolekcje Adwentowe, które rozpoczniemy w 3 niedzielę ( 16.12.2012 roku ) – zaplanujmy nasze zajęcia tak, aby móc wysłuchać nauk rekolekcyjnych i zjednoczyć się z Chrystusem w Eucharystii.