Święto Niepodległości 11.11.2018r.

      Możliwość komentowania Święto Niepodległości 11.11.2018r. została wyłączona

Kochani dziś w naszej parafii jak i  całej Polsce obchodzimy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele ks. proboszcz bardzo mocno podkreślił czym jest wolność i jakie zadania wypływają, ludziom żyjącym w wolnym kraju, cytując ks. kardynała Augusta Hlonda.

Niepodległość

Spośród słów używanych nieczęsto, dzisiaj na place wybiegło słowo piękne, jak honor i męstwo słowo, które brzmi – Niepodległość – mówiąc po prostu polski dom, polski las, polska szkoła, polska władza, polski Kościół. Ono znaczy – bez strachu spać spokojnie się budzić, ono znaczy – spokojnie się kochać, śmiać się i pewnie trwać, w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Przepowiednie ks. kardynała Augusta Hlonda

  • ” Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i różańcem”
  • „Polska ma stanąć na czele Maryjnego zjednoczenia narodów”
  • ” Polska będzie Przewodniczką Narodów”
  • ” zachód oczyszczając się zgnilizny, z podziwem na nas patrzyć będzie”

” Trzeba ufać i modlić się. Jedyna broń, której Polska używając odniesie zwycięstwo – jest różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi może narody będą karane za swą niewierność względem Boga. Polska będzie pierwsza, która dozna opieki MATKI BOŻEJ. Maryja obroni świat od zagłady zupełnej. Polska nie opuści sztandaru Królowej Nieba. Całym sercem wszyscy niech się zwracają z prośbą do Matki Najświętszej o pomoc i opiekę pod Jej płaszczem”

W akademii, którą przygotował nauczyciel SP w Trzciannem, Pan Marcin Rzemieniecki wraz z Nauczycielami SP w Trzciannem, przedstawiono rys historyczno patriotyczny odzyskania wolności. Pani Ewa Piekutowska przygotowała część artystyczną występu najmłodszych dzieci.

Dziękujemy wszystkim Polakom, Panu Wójtowi, Strażakom z OSP w naszej gminie, Dyrekcji Szkoły, Panu Rafałowi Kuleszy za udostępnienie zdjęć, scholi, harcerzom, zuchom, zespołom ludowym i wszystkim zaangażowanym w uświetnienie uroczystości.

ZDJĘCIA

FILMY

Modlitwa za Ojczyznę 

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,

a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej,

by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu

a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

 Wszechmogący wieczny Boże,

spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,

byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy,

mogli służyć uczciwie.

 Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące,

by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Ks. Piotr Skarga