Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

      Możliwość komentowania Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej została wyłączona

Wielkopiątkową liturgię otworzyła podobnie jak w dniu wczorajszym uroczysta procesja wejściowa. Ks. Mirosław Karnacewicz celebrujący nabożeństwo w otoczeniu asysty liturgicznej oraz rzeszy ministranckiej przekroczył próg świątyni w całkowitej ciszy i skupieniu. Asysta liturgiczna w składzie: Sebastian Jarząbski – turyferariusz – nawikulariuszPaweł Pezowicz – akolitaKrzysztof Dąbrowski – akolita Artur Gieńko – krucyferariuszRadosław Wejda – ceremoniarzPierwszym równie ważnym, co symbolicznym gestem wykonanym przez kapłana był żałobny upadek na twarz przez ołtarzem głównym. Kolejną częścią nabożeństwa była liturgia słowa, której punktem kulminacyjnym było przypomnienie Męki Pańskiej wg św. Jana. Kolejną i bodajże najważniejszą częścią nabożeństwa była adoracja krzyża. Na początku nastąpiło uroczyste odsłonięcie krzyża, któremu towarzyszyło trzykrotne odśpiewanie sekwencji „Oto drzewo krzyża na którym zawisło zbawienie świata” po czym kapłani, ministranci oraz wszyscy wierni zbliżali się skupieniu by oddać część krzyżowi. W trakcie adoracji śpiewano tradycyjne pieśni wielkopostne („Ludu mój ludu..”, „Krzyżu Święty nade wszystko” ).Gdy do krzyża podchodziły już ostatnie osoby nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu na ołtarz soborowy, po czym udzielona została Komunia Święta.Nabożeństwo kończyła uroczysta procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy grobu pańskiego. Kolumnę procesyjną zamykał celebrans dzierżący w dłoni monstrancję okrytą białym welonem.W kaplicy grobu pańskiego tradycyjnie odsłonięta została figura Chrystusa umęczonego.W formie adoracji została odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego (nowenna do Miłosierdzia Bożego).Wierni mieli możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu do godziny 21:00