Wielka Sobota – wigilia paschalna

      Możliwość komentowania Wielka Sobota – wigilia paschalna została wyłączona

CZĘŚĆ I – Liturgia Wigilii Paschalnej.Trzeci dzień Triduum Paschalnego jakim jest Wielka Sobota jest najbardziej złożonym dniem w roku jeśli chodzi o sprawowanie liturgii.Wierni zebrani na zewnątrz świątyni oczekiwali na rozpoczęcie pierwszej części jaką jest liturgia światła. O godzinie 19:00 główny celebrans jakim był ks. Jerzy Kraśnicki w otoczeniu księży: Kazmierza Skorulskiego, Marka Bielawskiego, Mirosława Karnacewicza, asysty liturgicznej w składzie: Konrad Mariański – turyferariuszRafał Piekutowski – nawikulariuszMichał Wigda – akolitaDamian Wróbel – akolitaRafał Wróbel – służba ołtarzaArtur Gieńko – służba ołtarzaSebastian Jarząbski – służba ołtarzaRadosław Wejda – ceremoniarz oraz ministrantów powitał wiernych i nastąpił obrzęd poświęcenia ogniaW ramach liturgii światła poświęcony został nowy Paschał (świeca symbolizująca Chrystusa zmartwychwstałego i żyjącego) , po czym główny celebrans na czele procesji udał Siu do wnętrza okrytej mrokiem świątyni, trzykrotnie zatrzymując się (w progu, na środku i tuż przed ołtarzem) śpiewając wers „Światło Chrystusa”. W trakcie procesji wierni zapalili świece od nowopoświęconego Paschału. Przy trzecim zatrzymaniu się w świątynię napełniono światłem na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.Liturgię światła zamknął śpiew Orędzia Wielkanocnego, po czym nastąpiła liturgia słowa. Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowana. Przytaczana jest cała historia dzieła zbawienia, od stworzenia świata aż po Nowy Testament. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu rozległo się bicie dzwonów, śpiew Gloria ołtarze zostały przykryte nowym obrusem, zapalono świece ołtarzowe symbolizując tym zmartwychwstania Syna Bożego, które ogłoszono we fragmencie Ewangelii.Drugą częścią nabożeństwa była liturgia chrzcielna i poświęcenie wody poprzez zanurzenie w niej paschału. Odnowiono tradycyjnie przyrzeczenie chrzcielne po czym główny celebrans w asyście ceremoniarza dokonał pokropienia wiernych wodą świeconą.Liturgia Eucharystyczna przebiegła tak jak się to ma w tradycji niedzielnejElementem zamykającym była krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, podobnie jak w dniu wczorajszym, w kaplicy pańskiego. Wierni mieli możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu aż do porannej Mszy Świętej Rezurekcyjnej.CZĘŚĆ 2 – całonocne czuwanie przy Grobie PańskimObchodom Wielkiej Soboty rok rocznie towarzyszy całonocne czuwanie w trakcie którego wierni adorują Najświętszy Sakrament pod postacią chleba w cichej modlitwie, śpiewie prowadzonej przez scholę oraz warcie strażackiej wystawionej przez OSP Trzcianne.W tym roku odwiedziły nas też (z resztą tradycyjnie) grupy oazowe z sąsiednich parafii (Goniądz i Mońki) dając odpoczynek jak również wsparcie naszym dwóm scholom, które wzięły na siebie odpowiedzialność prowadzenia śpiewu. Brzmienie pieśni sławiących Pana i głoszących Jego zmartwychwstanie wypełniało świątynię od 22:30 aż do godzin porannych.Strażacy dzielnie trwali na warcie robiąc zmiany co 30 minut aż po godzinę 6:00