Niedziela Palmowa – 02.04.2023

      Możliwość komentowania Niedziela Palmowa – 02.04.2023 została wyłączona
  1. Dzisiejsza  niedziela (Palmowa) wprowadza nas w tajemnice Wielkiego Tygodnia. Palmy świecimy na wszystkich Mszach św. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia. 
  2. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszej wiary! mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Pana Boga i aktywnego udziału w celebracjach Tridum Paschalnego, które stanowi centum roku liturgicznego.
  3. Dzisiejszej niedzieli obchodzimy 18 rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, a dziś po Mszy św. o godz 12.30 – DROGA KRZYŻOWA w terenie (ulicami naszej miejscowości). Zapraszamy wszystkich (harcerzy, strażaków, prosimy do pomocy). 
  4. W Wielki Czwartek o godz. 9.00 Masz św. Krzyżma św. w naszej katedrze w Białymstoku, podczas której zostaną poświęcone oleje św. 

TRIDUUM PASCHALNE  

Triduum Paschalne rozpoczniemy Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji czyli Ciemnicy. Za śpiew hymnu ,,Sław języku tajemnicę’’ można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00. 

Wielki Piątek 

Wznowienie adoracji o godz. 8.00. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie rozważając śmierć Zbawiciela. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie potrwa do 22.00. Ofiary składane podczas adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za adorację krzyża można uzyskać odpust zupełny. W Wielki Piątek wszystkich miedzy 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły. Osoby, które ukończyły 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

Wielka Sobota 

Wielka Sobota jest dniem ciszy kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 8.00. Świecenie pokarmów od godz.9.00 – w kaplicy w Starych Bajkach (dla Bajek Zalesie, Starych Bajek i Wyszowatych), o 9.30 w Krynicy, o 10.00 w Szorcach, o 10.30 w Nowej Wsi (przyjedzie ks. Proboszcz), od godz. 9.00 – Chojnowo, o 9.30 Mroczki, 10.00 – Boguszki, 10.30 – Mejły, 11.00 – Masie i Wojszki, 11.30 – Milewo, 12.00 Niewiarowo, około 12.30 – Pisanki. Tu prosimy, aby ktoś przyjechał po księdza (świecić będzie ks. Tomasz). 

Świecenie pokarmów w kościele dla pozostałych miejscowości: o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 – co godzinę. 

Msze św. Wigilii Paschalnej o godz. 19.00 rozpoczniemy poświęceniem ognia – pod kościołem. Poświęcimy wodę chrzcielną i odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne (tu możemy uzyskać odpust zupełny). Adoracja w grobie Pańskim trwać będzie przez całą noc – do Rezurekcji, która będzie o godz. 6.00 – rozpocznie się procesją rezurekcyjną (3 razy wokół kościoła). Zapraszamy wszystkich; strażaków, harcerzy do warty przy Grobie, do procesji wszystkich zaangażowanych. 

Msze św. na I dzień świąt będą jeszcze o godz. 8.00 i 10.00 (w kaplicy w Bajkach o 11.30). Wszystkich parafian zapraszamy do licznego udziału.