NIEDZIELA PALMOWA – 24.03.2024

      Możliwość komentowania NIEDZIELA PALMOWA – 24.03.2024 została wyłączona

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Będziemy przezywali podczas Triduum Paschalnego największe tajemnice naszej wiary: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

2. W Wielki Czwartek o godz. 9.00 Msza św. Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Białymstoku, podczas której zostaną poświęcone oleje św.

3. Triduum Paschalne rozpoczniemy w naszej parafii Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Będziemy dziękowali Bogu za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji tzw. Ciemnicy. Za śpiew hymnu ,,Sław języku tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Adoracja potrwa do godz. 22.00.

4. W Wielki Piątek wznowienie adoracji o godz. 8.00. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Kościół w tym dniu nie sprawuje Eucharystii, trwa na modlitwie rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża. Ofiary składane podczas adoracji są przeznaczane na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za oddanie czci krzyżowi można w tym dniu uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 23.00. O godz. 21.00 zapraszamy na śpiewanie Gorzkich Żali, trzech części.
W Wilki Piątek obowiązuje post ścisły osoby od 18 do 60 roku życia, a pozostałych wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

5. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 8.00.
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny:

  • od godz. 9.00 w kaplicy w Starych Bajkach, a potem co 10 minut – Wyszowate, Krynica, Szorce i Nowa Wieś (przyjedzie ks. Tomasz)
  • od godz. 9.00 w Chojnowie, potem co 10 min. – Mroczki, Boguszki, Mejły, Masie, Milewo, Pisanki i Niewiarowo (przyjedzie ks. Proboszcz)
  • w kościele poświęcenie pokarmów o godz. 12.00, 12.30 i 13.00.

6. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00 poświęceniem ognia i paschału przed dzwonnicą. Poświęcimy wodę chrzcielną i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, za co można uzyskać w tym dniu odpust zupełny. Adoracja będzie trwać przy Grobie Pańskim do godz. 24.00. Potem wznowimy adorację o godz. 6.00. Zapraszamy strażaków i harcerzy do warty przy Grobie Pańskim. Zaraz po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej adorację poprowadzi nasza schola.
Msza św. Rezurekcyjna rozpocznie się uroczystą procesją wokół kościoła (okrążymy kościół trzy razy) o godz. 7.00. Do procesji zapraszamy wszystkich ministrantów i osoby zaangażowane w niesienie chorągwi i ołtarzyków.
Msze św. w I dzień świąt będą jeszcze o godz. 9.30, 11.00 (Stare Bajki) i 12.30.
Wszystkich Parafian i Gości zapraszamy do licznego udziału we wszystkich nabożeństwach Triduum Paschalnego.

7. Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego rozpoczniemy w Wielki PIątek.

8. Sprzątanie kościoła kontynuują mieszkańcy Maś, zapraszamy do sprzątnięcia kościoła w Wielką Sobotę około godz. 14.00.

9. Dziękujemy za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego zarówno Kołom Żywego Różańca jak i indywidualnym darczyńcom.